English     Türkçe
                     
 
 
 
       KATEGORILER  
CEPHE UYGULAMALARI
PERFORMANS
HAT DIŞI ITT-ITR
HELIO
TENTESOL
ISICAM SİSTEMLERİ K
ÖZEL KAPLAMA
ISICAM SİSTEMLERİ C
ISICAM SİSTEMLERİ S
GÜRÜLTÜ KONTROL CAMLARI (AKUSTİK LAMİNE)
DÜZCAM
GÜVENLİK VE EMNİYET KONTROL CAMLARI (TEMPERLİ-LAMİNE CAM)
DEKORASYON CAMLARI
ISICAMDA TERLEME-BUĞULANMA NEDİR?
ISIL KIRILMA RİSKİ NEDİR?
BASINÇ DENGELEME TALİMATI NEDİR NASIL YAPILIR?
HANGİ ISICAM'I NEREDE KULLANMALI?
ISICAM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR
KALİTE (ISO 9001 & CE)
ISICAM SİSTEMLERİ K 3+
ISICAM SİSTEMLERİ S 3+
           ISICAM SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

 

 • Camın ısı yalıtım özelliği varımıdır?: Cam pencerelere yalın olarak tek cam halinde uygulandığında kışın bina içinden dışarıya önemli boyutta ısı kaçışı olmaktadır.Tek camın ısı yalıtımı sağlama özelliği bulunmamaktadır.
 • Cam kalınlığı artırılarak ısı yalıtımı sağlanabilirimi?:Cam kalınlığının artırılmasının ısı yalıtımına katkısı yoktur ve bu yolla ısı yalıtımı sağlamak mümkün değildir.
 • Cam ile ısı yalıtımı nasıl elde edilir?:Teknolojinin gelişmesi ile yalıtım camı (çift cam) üretimi gerçekleştirilmiştir.Aralarında kuru hava barındıracak şekilde iki camın fabrika şartlarında birleştirilmesi ile oluşturulan yalıtım camı üniteleri tek cama göre ısı kayıplarını yarı yarıya azaltır.Yalıtım camı ünitelerinde ısı yalıtımının  sağlanması iki cam plakanın arasındaki hava boşluğuna bağlıdır. Ara boşluğunun kuru hava yerine argon vb. gazlar ile doldurularak ısı kayıplarının bir miktar daha azalması sağlanır.
 •  Isıcam sistemleri,çift camın diğer adımıdır?: Hayır,ısıcam sistemleri Trakya Camın yalıtım camı (çift cam) ünitelerinin   genel markasıdır.Isıcam,Trakya Camın kendi tesislerinde ve Trakya Cam tarafından düzenli olarak denetlenen ısıcam Yetkili Üreticileri’nin tesislerinde üretilmektedir.Her çift cam ısıcam değildir.
 •  Üçlü (iki ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri daha iyi ısı yalıtımı sağlarmı?:Düz camlarla oluşturuluş üçlü (çift ara boşluklu) yalıtım camı üniteleri,standart çift camlara göre daha ısı yalıtımı sağlar.Çünkü ısı yalıtımı sağlayan,iki cam plaka arasındaki hava boşluğudur ve üçlü yalıtım camı ünitesinde iki hava boşluğu bulunmaktadır.Ancak bu özel doğrama gerektirmesi ve cam kullanımının artması nedeniyle ekonomik bir çözüm değildir.
 • Isıcam ünitelerinde farklı özellikte cam kullanımı ile daha iyi yalıtım sağlanabilirimi?:Camla daha etkin yalıtım ve dolayısıyla enerji tasarrufu sağlamak amacıyla cam teknolojisinde yapılan yoğun çalışmalar sonucu kaplamalı camlar geliştirilmiştir.Bu özel camların kullanıldığı yeni nesil yalıtım camı ünitelerinde,hem hava boşluğunun sağlandığı yalıtımdan,hem de kaplamalı camın ısıyı içeride tutma özelliğinden yararlanılır.Trakya Cam,yeni nesil yalıtım camı ünitelerini Yetkili Üreticiler kanalı ile ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K markalarıyla pazarlamaktadır.
 • Isıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K ile üçlü yalıtım camı ünitelerinden daha iyi yalıtım elde edilebilirimi?:Düz camlarla oluşturulmuş üçlü yalıtım camları yerine ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K kullanımı tek ara boşluklu olmasına rağmen,hem daha iyi ısı yalıtımı sağlanır,hem de daha ekonomik bir çözüm oluşturur.Aynı zamanda ısıcam sistemleri S+3 ve ısıcam sistemleri K+3 ile daha üstün ısı ve güneş kontrolü sağlanır.
 • Ara boşluk genişliğine bağlı olarak ısıcam ünitesinin yalıtım değeri değişirimi?: Isıcam sistemleri S veya ısıcam sistemleri K ile daha iyi ısı yalıtımı sağlamak için ünite ara boşluğunu 12 mm veya 16mm tercih etmek uygundur.Daha dar ara boşluklu ünitelerde ısı yalıtım performansı azalmaktadır.Ayrıca ara boşluk genişliği 16 mm’yi geçtikten sonra hava hareketleri (taşınım) başladığı için bu durumda da camın yalıtım performansı azalmaktadır. 
 • Bünyesinde kaplamalı cam bulunan ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K gün ışığını engellerimi?: Yeni nesil yalıtım camları ısıcam sistemleri K ve ısıcam sistemleri S’den birinin yüzeyi kaplamalıdır ve bu kaplama gözle görülmeyen bir özelliktir.Bu nedenle ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K renksiz düz cama en yakın görüntüdedir ve gün ışığını engellemez,görüntüyü bozmaz.
 • ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K bünyesindeki kaplamalı cam hangi yüzeyde yer almalıdır?:ısıcam sistemleri S’nin bünyesindeki ısı kontrol kaplaması standart kullanımda ünitenin dış camın iç yüzeyinde(2.yüzey) yer alır.Kışları çok sert geçen yörelerde ve bazı özel durumlarda iç camın ara boşluğa bakan yüzeyinde de (3. yüzey) kullanılabilir.Kaplamanın 2.ve 3. yüzeyde yer alması ünitenin yalıtım özelliğini değiştirmez,sadece içeri giren güneş enerjisi değerinde değişiklik olur.ısıcam sistemleri K,bünyesindeki ısı ve güneş kontrol kaplaması dış camın iç yüzeyinde(2.yüzey) yer almaktadır.
 • ısıcam sistemleri K ve ısıcam sistemleri Spahalımıdır?:ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K'yı tercih edilmesi,gelecekte elde edilecek kazançlara yönelik bir tür yatırım özelliği taşımaktadır.Isıcam sinerji için ilk yatırım aşamasında fazladan yapılan harcama,enerji giderlerinden sağlanan tasarrufla 3-4 yılda geri kazanılmakta,binanın kalan ömrü boyunca da kazanç sağlanmaya devam edilmektedir.ısıcam sistemleri K kullanılan konutlarda ise,klima kapasitesini daha düşük tutma imkanı elde edilerek klima yatırım tutarından tasarruf sağlanabilmektedir.Buna ilaveten enerji giderlerinden de elde edilecek tasarrufla ilk yatırımı geri ödeme süresi yine 3-4 yıl olmaktadır.15 m2 ‘lik camlama alanına sahip bir konutta,pencerelerde standart çift cam yerine ısıcam sistemleri S kullanılması durumunda cam ve doğrama toplamına yaklaşık 300 TL. Daha fazla ödeme yapılır.ısıcam sistemleri K ‘da ise bu fark 600 TL.civarıdır.
 • Isıcam ünitelerinde tayflanma oluşması( girişim renklenmesi) hatamıdır?:  Isıcam sistemleri ünitelerinde bazen gökkuşağı renginde harelenmelere (tayflanma) rastlanmakta olup,bu durum cam hatası olarak değerlendirilmemelidir.Cam plaka yüzeyleri mükemmele yakın paralellikte ve yüzey kalitesi yüksek ise ısıcam sistemlerinde tayflanma olabilir.Güneş ışık kaynağı olarak kullanıldığı zaman renkler kırmızıdan maviye kadar değişir.Bu olay bir hata olmayıp yalıtım camının özelliğidir.
 • 10 Yıllık garanti belgesinin kapsamı ve kapsam dışı konuları nelerdir?:Trakya Cam ısıcam üniteleri,üretim hataları ile hatalı üretimden kaynaklanan ara boşluktaki buğulanmaya ve bozulmaya karşın üretim tarihinden başlamak üzere,10 yıl garantilidir.Garanti kapsamındaki konular: Isıcam ünitesinin iç yüzeyinde ( ünite içinde ) tespit edilecek*Çizik   *Kirlilik ve leke  *Buğulanma garanti kapsamındadır.Isıcam ünitelerinin; klasik pencere uygulamaları dışındaki (parapet,baş üstü,strüktürel camlama v.b.) uygulamaları ile –30C  den düşük,+80C den yüksek cam yüzeyi sıcaklıklarındaki kullanımlara ilişkin garantiler,ancak Firmamız ‘ın yazılı mutabakatı ile geçerlidir.Garanti kapsamının dışındaki konular: *Isıcam ünitelerinin kırılması  *Karolaj,jaluzi ve bombeli üniteler *Tayflanma,çift cam efekti,temperli camlarla üretilen ısıcam ünitelerindeki renklenme( leopar benekleri) optik dalgalanma (merdane izleri),değişmenin neden olduğu dalgalanmalar, *Dış yüzey terlemeleri.
 • Mevcut doğramayı değiştirmeden ısıcam sinerji ve ısıcam sistemleri K  uygulanabilirimi?:                                                                                                           
 • Standart çift camın kullanıldığı doğramayı değiştirmeden,mevcut yalıtım camı ünitesi çıkarılıp aynı ebatlarda ve doğrama yuvasına uygun kombinasyonda ısıcam sinerji ve ısıcam sistemleri K uygulanabilir.Değiştirilen camın özel ölçülerde olması nedeniyle tekrar değerlendirilip,kullanılması mümkün olmamaktadır.Tek cama uygun ahşap doğramalara uygun çıtalar ilave edilerek ısıcam’a uygun hale getirmek mümkündür.
 • Mevcut camlara ısıcam sinerji veya ısıcam sistemleri K özelliği kazandırılması mümkünmüdür?: ısıcam sistemleri K ve ısıcam sistemleri S ürünlerinin bünyesinde,fabrika ortamında özel olarak kaplanmış camlar bulunmaktadır.Söz konusu kaplamalar mevcut camlara uygulanamaz.Bu nedenle mevcut yalıtım camı ünitelerinin ısıcam sistemleri S ve ısıcam sistemleri K ile değiştirilmesi gerekir.
 • Mevcut camlara film uygulanarak ısı yalıtımı sağlanabilirimi?: Cam yüzeyine sonradan uygulanan cam filmlerinin ısı yalıtımı sağlama özelliği bulunmamaktadır.
 • Isıcam sinerji ve ısıcam konfor hangi doğramaya uygulanır?: Isıcam sinerji ve ısıcam sistemleri K yalıtımlı doğramalar ile birlikte kullanılmalıdır.Ahşap.alüminyum ,PVC gibi çift cama uygun her türlü doğramaya yeni nesil yalıtım camları uygulanabilmektedir.
 • Isıcam buğulanırmı?:Isıcam’ın içinde (iki cam plaka arasında) olan terleme (buğulanma) üretim veya montaj hatasından kaynaklanan ve yalıtım camı ünitesinin özelliğini sona erdiren bir hatadır.Böyle bir durumda ısıcam ünitesi garanti kapsamında değiştirilir.Ancak kış aylarında ısıcam’ın oda içine bakan yüzeyinde oluşan terleme,Avrupa ve Türk Standartlarında da belirtildiği gibi,belirli fiziksel koşulların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan doğal bir olaydır.Söz konusu terlemenin ana kaynağı bina içindeki nem oranının artmasıdır.Binadaki en önemli nem kaynakları;banyo,mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlar ,bina içindeki çiçekler akvaryumlardır.Yeni yapılarda da binanın kuruma süresince ortama fazla miktarda su buharı salındığından bina içi nem miktarı normalden fazla olacaktır.Ayrıca,çok iyi bir sızdırmazlığa sahip PVC doğramalar ile duvarların badanasına kullanılan ve hava geçirmeyen boyalar oda içinde artan nemin dışarı çıkmasına engel olmaktadır. Terlemeyi önleyen iki ana unsurdan biri,nem kaynaklarını ortadan kaldırmak,diğeri ise oluşan nemi tahliye etmek amacıyla mekanı sistematik olarak havalandırmaktır.Yalıtım yeteneği yüksek ısıcam sistemleri S ve ısıcam konfor kullanılması durumunda camın iç yüzey sıcaklığı artacağından terleme olasılığı azalacaktır.
 • Cam ile emniyet ve güvenlik nasıl sağlanır?: tEmniyet ve güvenlik,temperli veya lamine cam kullanılarak sağlanabilir. Temperli cam,düz cama ısıl işlem uygulanarak üretilir.Lamine cam ise iki veya daha fazla cam plakanın özel bağlayıcı tabakalar yardımıyla ısı ve basınç altında birleştirilmesiyle elde edilir.

 •  Temperli cam ; *Kırıldığında zar 0,5 cm çapında parçalara bölünerek yaralanma riskini en aza indirir. *Normal cama göre darbelere karşın 4-5 kat daha dayanıklıdır.

 • Lamine cam; *Kırılma halinde parçalar etrafa saçılmaz 

 • *Bir taraftan diğer tarafa istenmeyen geçişleri engeller.

 • Isıcam ünitelerinde emniyet ve güvenlik nasıl sağlanır?: Standart düz camlarla üretilen ısıcam’ın darbelere karşın dayanımı yoktur.Bu nedenle kazalara ve hırsızlığa karşı önlem amacıyla ısıcam bünyesinde emniyet ve güvenlik camları kullanılmalıdır. 

 • Risk türüne göre camlar bazen temperli;bazen laminasyonlu;bazen temperli+laminasyonlu; seçilerek söz konusu riskler azaltılabilmektedir.

 • Cam ile ses yalıtımı nasıl sağlanır?:Tek cam olarak kullanıldığında,cam kalınlığının artırılması gürültü kontrolü açısından kısmen bir çözüm oluşturur. 

 • Gürültü ölçü birimi desibeldir(db) .Cam kalınlığının iki katına çıkması halinde,örneğin 4 mm cam yerine 8 mm cam kullanıldığında elde edilen iyileşim 4 db’dir. Ayrıca  emniyet ve güvenlik önlemleri ile ses yalıtımının bir arada gerektiği yerlerde örneğin 6 mm tek cam yerine 3+3 lamine cam kullanılması, 2 db avantaj sağlar.

 • Daha etkin ses yalıtımı nasıl sağlanır?: Daha etkin ses yalıtımı için yüksek kalitede ve özel olarak geliştirilmiş Akustik  laminasyonlu camların ısıcam ünitelerinde kullanılması gerekir.akustik laminasyonlu camlar,iki cam plakanın ses emici bağlayıcı bir tabaka ile ısı ve basınç altında kaynaştırılması ile elde edilir. 

 • Etkin ses yalıtımı için sadece camda değil,duvar,çatı ve doğramalar gibi ayırıcı elemanlarda da benzer önlemler alınması gerektirmektedir.

 

 

E-Mail:
Listeye ekle Listeden kaldır

Firmamızla ilgili yeniliklerden haberdar olmak için lütfen e-mail listemize kayıt olun.